tarih

Kategori:

tarih

11 Kasım 2013

Nazardan korunmak

Dünya yaratıldığından beri insanlar nazardan korunmak için çareler aramışlardır. Gerçekten bende nazara inanırım çünki insanlar karşısındaki insanın, bayansa kendisinden güzel, erkekse kendisinden üstün olmasını kabullenemezler ve kötü gözle bakıp, kötü enerji vererek karşısındakine nazar değdirebilirler.
Ülkemizde gelenek olarak nazar giderilmesi için bazı yöntemler vardır, bunlar nazar boncuğu, üzerlik tohumu, çörek otu ve muska yazımı gibi şeylerinde nazardan koruduğuna inanılıyor ne derece doğrudur bilemiyorum. Birde kurşun döktürmek, benim annem kurşun dökerdi ben de ondan öğrendiğim kadarıyla anlatayım bir tepsinin üzerine kasenin içine su konur, kuru soğan, ayna, makas, bir parça ekmek, tuz konur, daha sonra kurşun ısıya dayanıklı bir kabın içinde eritilir kurşun dökülecek kişi yere oturur üzerine sıçramaması için bir çarşaf ile kafası kapatılır erimiş kurşun suyun içine boşaltılır tabi döken kişinin de kendisini koruması gerekir. Annem çıkan şekillere göre yorumlar yapardı ve sudan evin köşelerine serperdi kuru soğanı pencereden dışarı atardı ve tuzdan hepimize biraz yedirirdi. Şimdi sizin aklınıza takılmış olabilir kuru soğan, ayna, makas, ekmek, tuz ne işe yarıyor diye, ama Canım Annemi kaybettiğim için bunun cevabını bilemiyorum hayattayken de aklıma gelip sormamaştım .Ama şöyle yorumlayabilirim kuru soğan evin içindeki acı olaylar dışarı gitsin diye dışarı atılıyor olabilir, ayna aydınlık demektir, ekmek bolluk bereket makası bilemiyorum onuda siz düşünün artık.

Kurşunun nasıl döküldüğünü de anlatayım biraz yukarıda bahsettiğim gibi eritilir ve tepsideki suya dökülür bu işlem 2 kere yapılır üçüncü eritmede evin giriş kapısına yere dökülür  yerde soğuyana kadar bekletilir soğuyunca duvara asılır. Birde kurşun yerine balmumu kullanıldığını da yeni öğrendim.Kurşun döktürmekten bu kadar bahsettim merak ediyorsanız ben daha hiç kurşun dökmedim.

Aslında tüm bunlar kötü enerjiyi atıp insanların rahatlamasına sebep oluyor benim fikrim dua ile kendimizi koruyabileceğimiz. Herkeze güzel gözle bakmak, pozitif düşünmek insanlara mutluluk verir.

KENDİNİZE YAPILMASINI İSTEMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ BAŞKASINA YAPMAYINIZ

 

Cevaplar(3)
  1. Zehra Bademci

    yalnız yasemin hanım bu nazar olayında illaki kötü gözle bakılmasına gerek olmadığını biliyorum. Mesela karşınızdakini çok beğenirsiniz nazarınız değer, hatta annelerin nazarı çocuklarına daha çok değer çünkü gönülden severler tarzında halk içinde yorumlar dahi duydum. Tabi ne derece doğrudur bilmiyorum :) bize düşen yaratılanlara MAAŞALLAH demek olduğuna inanıyorum. SAĞLICAKLA :)


  2. Yasemin Pekdemir

    evet doğru biliyorsunuz biz yazımızda daha çok kurşun dökmek olayından bahsettiğimiz için sizin bahsettiğiniz konulara daha sonra değinecektik ama madem sordunuz söyleyeyim iki tane çocuğum var ve gerçektende annenin ve babanın nazarı değer içten sevdiği için ben çocuklarıma 3 felak 3 nas surelerini okurdum huzur içinde uyurlardı zaten peygamber efendimiz (SAV) de yatmadan önce felak ve nas surelerini okuyup uyurmuş bizlerinde normalde yapması gereken şey aslında !Sen de cevapla!


sekiz − = 7